رای به سایت :
298
محبوب
حوزه 329 قمربنی هاشم (ع)
ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر
یکشنبه 28 بهمن 1397 -
کلاه بزرگ سایپا بر سر مردم!
سایپا؛ خودروساز یا واردکننده‌ی خودرو؟!

کلاه بزرگ سایپا بر سر مردم!

خبرگزاری بسیج: خودرو فوق شباهت بیش از حدی به خودرو BMW X۱ داشته و همین امر بهانه ای شد تا به بررسی این محصول جدید سایپا بپردازیم...
calendar
تاریخ : 1393/04/31 - 22:31
source
منبع : خبرگزاری بسیج
0
محبوب  
رای به خبر :

 چندی پیش شرکت خودرو سازی سایپا خبرهایی در خصوص تولید خودرو شاسی بلند جدید توسط این شرکت را منتشر کرد و در همین راستا برخی از سایت ها و محافل خبری به انتشار عکس هایی از خودرو مذکور پرداختند. در مرحله بعد سایپا با اعلام پیش فروش خودرو جدید خود به نام V5 با قیمتی در حدود 90 میلیون تومان به صورت علنی، اتومبیل به ظاهر تولید خود را روانه بازار کرد. خودرو فوق شباهت بیش از حدی به خودرو BMW X1 داشته و همین امر بهانه ای شد تا به بررسی  این محصول جدید سایپا بپرداز

همانطورکه گفتیم ظاهر این خودرو به تقلید از BMW X1 و برای یک خانواده کم جعیت و یا جوانان دارای ظاهری جذاب و اسپرت طراحی شده است، اما باید تا زمان عرضه و ارایه این مدل به بازار و استقبال مشتریان از آن کمی صبر نمود و دید که چه خواهد شد.

V5 دارای موتوری با توان 1600 سی سی و مجهز به سیستم تغییر زاویه سوپاپ و برخی امکانات دیگر می باشد، اما در این میان، نکته قابل تامل، توان بسیار پایین این خودرو است و این سؤال پیش می آید که چگونه یک خودرو شاسی بلند با موتوری که تنها و تنها دارای قدرت "1600" سی سی است حرکت می کند؟!

سایپا تولید این خودرو را در دو مدل معمولی و توربو اعلام کرده که V5 به واسطه انتقال قدرت به چرخ های جلو حرکت می کند اما خودرویی که با موتور توربو ارایه می شود دارای سیستم چهار چرخ محرک نیز است. به گفته شرکت خودرو سازی سایپا "مصرف سوخت این خودرو بین 6.9 تا 7.2 لیتر در 100 کیلومتر و دارای استاندارد یورو 4 بوده و مصرف سوخت و استاندارد آن می تواند برای ایران مناسب باشد"؛ با توجه به مشخصات کلی آن نباید از این خودرو به عنوان یک ماشین در طراز اتومبیلهای شاسی بلند انتظار داشت و صرفا می توان آن را خودرویی سواری با ظاهر یک شاسی بلند دانست.  در خصوص امنیت v5 نیز با توجه به امکاناتی همچون کیسه هوا و سنسور پارک عقب و همچنین قفل های به روز امنیتی، می توان گفت امنیت ظاهری در آن به چشم می خورد.

و اما... در مرحله بعدی دریافتیم که خودرو مذکور، خودرو Brilliance V5 SUV شرکت Brilliance چین می باشد که قرار است در آینده ای نزدیک مهمان خانواده های ایرانی باشد و در اینجا نیز این سؤال مطرح است که چرا سایپا خودرو ساخت کشور چین را که قرار است به کشورمان وارد شود به عنوان محصول جدید خود معرفی می کند؟!

صرف نظر از تمام سؤال هایی که تا به حال مطرح شد، نوع قیمت گذاری عجیب این خودرو توجه ما را به خود جلب می کند و بدیهی است که علاقمندان به بازار خودرو خوب می دانند که قیمت 90میلیون تومان برای یک خودرو شاسی بلند لوکس، قیمت ناچیزی است! همین موضوع موجب شد تا به برخی از سایت های شرکت های خودروسازی خارجی مراجعه کرده تا نحوه قیمت گذاری Brilliance V5 در کشورهای دیگر را نیز دریابیم. با مراجعه به چند سایت دریافتیم که نرخ این خودرو نه تنها در کشورمان بلکه در تمام کشورها پایین می باشد و این امر دلیلی جز پایین بودن سطح کیفی خودرو و قطعات آن و علی الخصوص موتور به کار رفته در این خودرو ندارد؛ اما نکته جالب و قابل تاملی که در این بررسی ها متوجه شدیم و شاید بتوان گفت که مهم ترین نکته این گزارش می باشد، قیمت بسیار بالای این خودرو در ایران نسبت به کشورهای دیگر است!!! برای مثال Brilliance V5 در کشور شیلی با قیمت 8هزار دلار یعنی با قیمتی در حدود 20 میلیون تومان عرضه می شود. حتی با احتساب نرخ وارداتی گمرک و هزینه حمل و نقل از چین به داخل کشورمان، بازهم این رقم بالا قابل هضم نیست.

متأسفانه شرکت خودرو سازی سایپا با سواستفاده از ضعف بخش نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقدام ناشایستی را با عنوان ارائه خودرو لوکس و ارزان قیمت در حق مردم ایران روا داشته است.

گروه اقتصادی خبرگزاری بسیج با مطرح کردن این موضوع با چند تن از اعضای کمیسیون صنایع مجلس، قصد جلوگیری از چنین کلاه برداری بزرگی را دارد که البته هنوز به سرانجامی نرسیده است.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 949مطالب مرتبط