رای به سایت :
298
محبوب
حوزه 329 قمربنی هاشم (ع)
ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر
یکشنبه 28 بهمن 1397 -
لزوم شفاف سازی مالی آستان قدس رضوی برای از بین بردن شبهات
پژویان در گفتگو با بسیج مطرح کرد:

لزوم شفاف سازی مالی آستان قدس رضوی برای از بین بردن شبهات

یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت: این درآمدها بعضا صرف امور بیهوده می شود، آستان قدس باید یک گروه ویژه اقتصادی را مأمور کند تا بر اینگونه درآمدها نظارت داشته باشد.
calendar
تاریخ : 1393/06/18 - 11:45
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش خبرنگار حوزه 329 حضرت قمربنی هاشم(ع)، جمشید پژویان در گفتگو با بسیج با اشاره به سرمایه راکد در بعضی از سازمان ها و یا منابع استانی، گفت: متأسفانه قشر محروم و مستضعف مردم در سراسر کشور به چشم می خورند، باید از این منابع مالی موجود برای از بین بردن محرومیت نهایت استفاده را ببریم.

وی با بیان اینکه آستان قدس رضوی به عنوان یکی از نهادهای سرمایه دار می تواند نقش پررنگی در محرومیت زدایی داشته باشد افزود: ما شاهد افزایش سرمایه های آستان قدس هستیم و این در حالی است که مردم محروم خراسان رضوی هنوز طعم این سرمایه ها را نچشیده اند. نه تنها مردم مشهد بلکه تمام افرادی که در خط فقر در سراسر کشور زندگی می کنند باید از اینگونه منابع مالی بهره‌مند شوند.

این کارشناس مسایل اقتصادی ادامه داد: سرمایه موجود در آستان قدس رضوی باید به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول به مخارج داخلی حرم مطهر امام رضا(ع) و مسایل مربوط به آن اختصاص می یابد و بخش دوم آن باید به سهم ملی اختصاص یابد. سهم ملی، از مالیاتی که آستان قدس به دولت می پردازد باید تأمین شود.

وی با بیان اینکه آستان قدس رضوی در یک برهه زمانی به دولت وام پرداخت می کرد، تصریح کرد: آستان قدس بخشی از منابع مالی خود را به سرمایه گذاری در شرکت ها و یا صنایع مختلف اختصاص داده است و از قبل این ها درآمدزایی فراوانی دارد. این درآمدها بعضا صرف امور بیهوده می شود، آستان قدس باید یک گروه ویژه اقتصادی را مأمور کند تا بر اینگونه درآمدها نظارت داشته باشد.

وی اختصاص بخشی از درآمدهای آستان قدس رضوی به صندوق ملی را عاملی مؤثر در بهبود اقتصاد کشور دانست و گفت: مردم محلی باید از امتیاز همجواری با بارگاه امام هشتم برخوردار شوند و مقدار خاصی از این مبالغ به مردم محروم خراسان رضوی اختصاص بیابد.

پژویان اظهار داشت: طبق قانون درآمدهای آستان قدس ممیزی نمی شود و این موضوع موجب ایجاد شک و شبهه در فعالیت های اقتصادی آستان می شود. تولیت آستان قدس باید تدابیر لازم را در جهت ممیزی کردن سرمایه ها و درآمدهایش را بیاندیشد.

وی در خاتمه با اشاره به برکات حضور بارگاه امام هشتم در ایران، افزود: مردم ما از این برکات استفاده می کنند. بسیاری از آن ها به دلیل ارادت ویژه ای که به امام رضا(ع) دارند نذر کرده و کمک های مالی خود را در اختیار آستان قدس رضوی قرار می دهند. این مردم حق دارند که بدانند نذوراتشان در چه زمینه ای مصرف می شود. آستان قدس باید مخارج و فعالیت های اقتصادی خود را شفاف سازی کند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 949


tags
   حوزه329قمربنی هاشم        پژویان        آستان قدس        امام رضا        اقتصاد    

مطالب مرتبط
Reply
no
0
yes
0
AthienAradrizkhi
1393/12/28 - 13:05
That's a sharp way of thnnkiig about it.