رای به سایت :
6913
محبوب
حوزه 331 محمدبن عبدالله (ص)
ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر
چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398 -
فتح خرمشهر، مهمترین دستاورد عملیات بیت المقدس
فرمانده حوزه مقاومت بسیج 331 محمدبن عبدالله(ص)؛

فتح خرمشهر، مهمترین دستاورد عملیات بیت المقدس

محمدرضا کلهر؛آزاد سازی خرمشهر می توانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی بر متجاوز و اثبات برتری نظامی اش باشد.
calendar
تاریخ : 1397/03/03 - 03:06
3
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 331 محمدبن عبدالله (ص)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،

فرمانده حوزه مقاومت بسیج 331 محمدبن عبدالله(ص) برادر بسیجی محمدرضا کلهر به مناسبت حماسه سوم خرداد ماه و فتح خرمشهر با خبرنگار قسم مصاحبه کردند ایشان فرمودند:عملیات بیت المقدس آخرین حلقه از زنجیره استراتژی نظامی جمهوری اسلامی ایران (آزاد سازی مناطق اشغالی) در استان خوزستان محسوب می شد.

وی در ادامه تصریح کرد:آنچه که جایگاه این عملیات را در استراتژی مزبور نمایان می ساخت، دستیابی به هدف استراتژیک خرمشهر بود. این هدف در میان اهداف تصرف شده توسط ارتش عراق اهمیت خاصی داشت.

وی گفت:عراق با تکیه بر اشغال خرمشهر، آن را اهرم بسیار مناسبی برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی در صورت آغاز مذاکرات صلح می دانست و ایران آزادسازی این شهر را سمبل تحمیل اراده سیاسی خود بر متجاوز و اثبات برتری نظامی تلقی می کرد. به همین دلیل، نتیجه و سرانجام عملیات بیت المقدس برای هر دو کشور امری حیاتی و سرنوشت ساز بود.

کلهر با اشاره به اهداف سیاسی و نظامی فتح خرمشهر گفت:اهداف تاکتیکی دیگری برای این عملیات تعیین شده بود که بر میزان اهمیت آن می افزود.ایشان فرمودند که اهداف کلی این عملیات از سوی قرارگاه مرکزی امام حسین این طور اعلام شده بود


1-آزادسازی شهرهای خرمشهر ، هویزه و نیز پادگان حمید؛

۲-آزادسازی ۶۰۰۰ کیلومتر مربع از سرزمینهای اشغال شده؛

۳-رسیدن به مرزهای بین المللی و اتخاذ مواضع موزون پدافندی؛

۴-انهدام حداقل ۲لشکر از نیروهای ارتش عراق.

فرمانده حوزه 331 محمدبن عبدالله در ادامه اظهارداشت:  عملیات بیت المقدس در 4 مرحله صورت پذیرفت تا سرانجام درمرحله چهارم عملیات یعنی روز سوم خرداد ماه به پیروزی رسید و خرمشهر از اشغال رژیم بعث آزاد شد.

محمد رضا کلهردر پایان این خاطر نشان شد:فتح خرمشهر، مهمترین دستاورد عملیات بیت المقدس، نقطه عطف تاریخ جنگ هشت ساله ایران ـ عراق محسوب می شود.

وی ادامه داد:در این عملیات موفقیت استراتژی آزادسازی سرزمینهای اشغالی در جنوب تامین شد و برتری نظامی ایران بر عراق مورد تائید کارشناسان و تحلیل گران مسایل نظامی قرار گرفت. اگرچه محافل خبری دنیادر آن موقع کوشش کردند تا شکست های ارتش عراق را تحت عنوان و پوشش عقب نشینی عراق به مرزهای بین المللی توجیه کنند اما باز هم این مساله موجب نادیده گرفتن برتری ایران در جنگ نشد. این شکست در کنار شکستهای قبلی ارتش عراق موجب انفعال نظامی فرماندهان و نیروهای عراق در جنگ شد و این روحیه تا مدتها در میان آنان دیده می شد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5957
حسین کلهرمطالب مرتبط