رای به سایت :
24
محبوب
حوزه 332 حضرت معصومه (س)
ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر
چهارشنبه 07 فروردين 1398 -
ششمین کارگاه چراغ خانه مادرانه
ششمین کارگاه چراغ خانه مادرانه

عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی
calendar
تاریخ : 1396/12/12 - 06:10
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 332 حضرت معصومه (س)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،

در تاریخ 96/121/8 روز چهارشنبه در پایگاه عظیمه آخرین کارگاه ششمین آموزشی چراغ خانه (مادرانه) در مقطع سنی نوجوان و جوان با مربیگری خانم قربانی برای مادران دارای فرزندان نوجوان و جوان برگزار شد. 

در این کارگاه خانم قربانی به موضوع عفاف و حجاب از دیدگاه نوربیولوژی صحبت نمودند. ایشان از کتاب کتاب"عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی" بحث نمودند. 

در ارتباط با بحث محرم و نامحرم نکات نوروبیولوژی وجود دارد

قربانی در خصوص بحث محرم و نامحرم و رابطه این دو با نوروبیولوژی، افزود: این مساله بیشتر مرتبط با کموسیگنال ها یا پیامبران شیمیایی است که  در عرق، ادرار و ترشحات دستگاه تناسلی وجود دارد و ما از طریق سیستم بویایی آنها را درک می کنیم. در واقع کموسیگنال ها مشابه با فرمون ها در حیوانات است، بسیاری از ارتباطات حیوانات با همنوع خود از این طریق برقرار می­شود همچنین  صیاد صید را از این طریق به دام می اندازد، در جفت گیری هم بسیار مؤثر است و نقش ویژه ای را برعهده دارد.

وی بیان کرد: سیستم بویایی در حیوانات قوی تر از انسان است و در انسان خیلی محدود شده است اما وجود دارد و اثرات منحصر به فردی را نیز دارد، این کموسیگنال ها در زنان و مردان متفاوت است. این سیگنال ها توسط جنس مخالف جذب می شود  همچنین این کموسیگنال ها در جنس مخالف اثراتی را بر بدن و عملکرد آن دارد به طور مثال دختری که به سن بلوغ نرسیده در مواجهه با کموسیگنال آقا می تواند دچار بلوغ زودرس شود، همانطور که شاهد هستیم امروزه سن بلوغ بچه ها پایین آمده است که متأسفانه می تواند موجب ختم نابه جای بارداری شود و این عمل را از طریق تغییر در تعادل هورمونی می تواند انجام دهد.

این دکترای تخصصی نوروبیولوژی بیان داشت: کموسیگنال ها دو جزء دارند، یک جزء فرار و دیگری غیرفرار، جزء غیرفرار در عرق و ادرار فرد می تواند در محیط باقی بماند، ممکن است شما وارد محیطی شوید که به صورت فیزیکی شخص نامحرمی را نمی بینید اما اثرات او یعنی جز غیرفرارکموسیگنال او آنجا وجود داشته باشد و اثرات خود را بگذارد، شاید این یکی از دلایلی باشد که در اسلام توصیه شده است که اختلاط بین محرم و نامحرم نباید صورت بگیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  به طور خلاصه در کتاب "عفاف و حجاب از دیگاه نوروبیولوژی" بیان شده است که برای هر حکمی که در اسلام آمده است، حکمتی وجود دارد که انجام دادن آن به نفع انسان است و چنانچه فردی بخواهد در این دنیا زندگی سالم، آرام و بی تنشی داشته باشد و در کنارش احساس خوبی هم داشته باشد و احساس پشیمانی نکند این موارد را می تواند رعایت کند؛ به سود انسان است که این احکام را رعایت کند چرا که هر انسانی برای آفریدگار مهم است و تأکیداتی که در دین آمده و علم هم آن را به اثبات رسانده است بر این امر صحه می گذارد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4328مطالب مرتبط