پایگاه مقاومت بسیج حضرت رسول (ص)
 
چهارشنبه 07 فروردين 1398 -

رای به سایت :
145
محبوب
صفحه نخست ›› عکس خبری ›› حوزه 323 امام حسن عسکری(ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج حضرت رسول (ص)
3
محبوب  
رای به خبر :
فیلم سینمایی یتیم خانه ایران
پایگاه 19 حضرت رسول (ص)

فیلم سینمایی یتیم خانه ایران

نقد و بررسی فیلم سینمایی یتیم خانه ایران با کارگردانی ابوالقاسم طالبی
calendar
تاریخ : 1395/10/05 - 22:18

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج حضرت رسول (ص)  حوزه 323 امام حسن عسکری(ع)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،

ابوالقاسم طالبی در اوایل سال ۹۲ کلید ساخت فیلمی با عنوان یتیم خانه ایران را زد. فیلمی که روایت گر اشغالگری انگلیس ها در ایران در بین سال های ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷ بود.

موضوع اصلی فیلم یتیم خانه ایران

انگلیس به عنوان یکی از استعمارگران قرن بیستم، در جنگ جهانی اول، با وجود اعلام بی طرفی ایران، وارد ایران می شود. به دنبال اشغالگری انگلیس، قحطی بسیار بزرگی ایران را در بر گرفت. به طوری که به خاطر نقش‌آفرینی مستقیم اشغالگران انگلیسی، بیش از ۹ میلیون نفر از مردم ایران (از جمعیت ۱۸ میلیون نفری کشور) در اثر بیماری و گرسنگی درگذشتند، به طوری که از این اتفاق به عنوان یکی از بزرگ‌ترین هولوکاست‌های تاریخ یاد می‌شود.

ژنرال دنسترویل ، فرمانده نیروهای انگلیسی در شمال و غرب ایران در خاطرات خود از قحطی آن روزگار ایران چنین می نویسد: هر کس که قدمی در شهر می‌زد با آزاردهنده‌ترین مناظر روبرو می‌شد. کسی نمی‌تواند این صحنه‌ها را تاب بیاورد. مردم می‌میرند و کسی نیست که کمکی کند. گاه جسد آدم‌ها آن قدر کنار جاده‌ها، بی‌آنکه کسی نگاهی به آنها بیندازد، می‌ماند، تا آنکه از بیم لطمه به دیگران، دیگر چاره‌ای جز دفن آنها نباشد.

فیلم یتیم‌خانه ایران اخیراً برای حضرت آیت الله خامنه‌ای به نمایش درآمده است و رهبر معظم انقلاب نیز ضمن تمجید از این اثر سینمایی از توجه سینما به این مضامین مهم در تاریخ معاصر ابراز رضایت کرده‌اند، مضامین و سوژه‌هایی که جای خالی آنها به شدت در سینمای ایران احساس می‌شود.

نظر استاد پناهیان در مورد فیلم یتیم خانه ایران

این فیلم به مصابه برداشته شدن پرده غفلت و حجاب از گوشه‌ای از تاریخ است که با هنوز ما با آن درگیر هستیم، این فیلم تاریخی است، اما آینده ما را به ما نشان می‌دهد؛ من بعید می‌دانم که انسان هوشمندی از دیدن این فیلم غفلت کند، ضمن این که تمام ویژگی‌های بصری خود را حفظ کرده است. جنبه سرگرم کننده هم دارد؛ اما ببنید برای انسانهای محقق و اندیشمندان علوم سیاسی چقدر می‌تواند مفید است برای کسانی که می‌خواهند در عرصه سیاست انسانهای مفیدی شوند. این فیلم از نظر مضامین سیاسی بسیار دقیق تنظیم شده است، ضمن اینکه کارگردان این فیلم بسیار هوشمندان و با تحقیق این داستان را روایت کرده است. من دوست دارم هر ایرانی اینقدر هوشمندانه به داستان نگاه کند، جدا از آن که فیلم یتیم خانه ایرام یک غفلت تاریخی را از بین می‌برد و حافظه این ملت را به جای خود باز می‌گرداند و عبرت بسیار بزرگی در اختیار ما قرار می‌دهد که ما همین عبرت را درک کنیم تا ابد اسیر قدرتهای پوشالی چون انگلستان نخواهیم شد.

شما نگاه کنید چگونه انگلیسی چطور توانسته یک قحطی را در کشور ما اداره کرده است، یعنی با 3-4 نفر آدم و در اختیار داشتن واردات گندم و دارو قحطی را مدیریت کردند که در آن میلیونها نفر کشته شدند وقتی سیاستمداران یک جامعه ضعیف باشند می‌توان این بلایا را به سرش آورد؛ دین یک جامعه را قوی می‌کند.

 


برشی از فیلم یتیم خانه ایران
download

انتهای پیام /
کدخبرنگار: 15089


منبع : نقد فیلم یتیم خانه ایرانمطالب مرتبط