پایگاه مقاومت بسیج شایسته
 
دوشنبه 29 بهمن 1397 -

رای به سایت :
2
محبوب
صفحه نخست ›› امام و رهبری ›› حوزه 332 حضرت معصومه (س) ›› پایگاه مقاومت بسیج شایسته
0
محبوب  
رای به خبر :
دستاوردهای انقلاب اسلامی
دستاوردهای انقلاب اسلامی

دستاوردهای انقلاب اسلامی

دستاوردهای انقلاب اسلامی
calendar
تاریخ : 1396/11/18 - 00:51

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شایسته  حوزه 332 حضرت معصومه (س)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،

دستاوردهای انقلاب اسلامی

نویسنده: آیت الله محمدتقی مصباح یزدی(دامت برکاته)
 

وَاذْکُرُواْ إِذْ أَنتُمْ قَلِیلٌ مُّسْتَضْعَفُونَ فِی الأَرْضِ تَخَافُونَ أَن یتَخَطَّفَکُمُ النَّاسُ فَآوَاکُمْ وَأَیَّدَکُم بِنَصْرِهِ وَرَزَقَکُم مِّنَ الطَّیِّبَاتِ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ؛66 و به یاد آورید هنگامى را که شما در زمین، مردمی اندک و مستضعف بودید، مى ترسیدید مردم شما را بربایند، پس [خدا] به شما پناه داد و شما را به یارى خود نیرومند گردانید و از چیزهاى پاک به شما روزى داد. باشد که سپاس گزارى کنید.

1. مقدمه
 

پیروزی انقلاب اسلامی، که مرهون رهبری های مدبرانه ی امام خمینی رحمه الله، حضور یکپارچه ی مردم متدین، و آموزه های پویای دین مقدس اسلام و مکتب تشیع بوده است، تأثیر فراوانی بر تحولات داخلی، منطقه ای و جهانی داشته است، به طوری که با اندک تأملی می توان به این دستاوردها پی برد.
انقلاب اسلامی آنچنان قدرت های جهانی را در حیرت فرو برد و بر صورت ستمگران سیلی نواخت که برخی از آن ها هنوز هم نتوانسته اند تعادل خود را به دست آورند. به همین سبب، از روی سرگردانی و حیرت، گاهی نعره مستانه سر داده، تهدید به جنگ می کنند و گاهی از روی عجز و ناتوانی تقاضای مذاکره و سازش می نمایند. باید سال ها، و شایدقرنی بگذرد تا بتوان این حادثه ی عظیم تاریخی را به طور کامل تبیین و بازشناسی کرد. برای فراهم ساختن زمینه تحقق چنین جامعه ای، هزاران پیامبر از جانب خداوند مبعوث گردیدند و در جهت ابلاغ رسالت تلاش های فراوانی کردند؛ ولی در ایجاد جامعه ی ایدئال چندان موفقیتی نداشتند. تنها نمونه ای که بر اساس آیات قرآن کریم می توان از آن یاد کرد، حکومت حضرت سلیمان علیه السلام است. با این وجود، بسیاری از ما، همانند ماهی در آب که از اهمیت آب غافل است، از وجود چنین نعمت بزرگی غافلیم که البته باید از باب:
وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّکَ فَحَدِّثْ؛67 و از نعمت پروردگار خویش [با مردم] سخن گوى،
به بیان عظمت این انقلاب پرداخت تا همگان نسبت به نعمتی که به آنان عطا شده، از آگاهی لازم برخوردار شوند.
از این رو، در این درس تلاش خواهد شد تا به بخشی از این دستاوردها اشاره شود تا نسل سوم انقلاب، که نیازمند تصویر صحیحی از دوران پیش و پس از انقلاب است، به درک این حرکت اجتماعی نایل آید.
دستاوردهای انقلاب اسلامی را می توان در دو حیطه ی داخلی و خارجی مورد بررسی قرار داد که در این درس به زوایای مختلف آن اشاره خوهد شد.

2. دستاوردهای داخلی انقلاب اسلامی
 

الف - تحقق آرمان های والای اسلامی
با وقوع انقلاب اسلامی، زمینه ای فراهم گردید تا ارزش ها و احکام اسلامی جامه ی عمل به خود پوشاند و جامعه اسلامی رنگ الهی به خود بگیرد. این دستاورد عظیم، حرکت چندین هزارساله انبیا و اولیای الهی را در جهت استقرار حکومت دینی به ثمر نشاند. یکی از دستاوردهای این نظام آن است که ارزش های والای اسلامی، روز به روز، از جایگاه رفیع تری در جامعه برخوردار می شوند، عدالت بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار می گیرد، از وجود تبعیض های ناروا کاسته می شود، شایسته سالاری بر امور جامعه ی اسلامی حکم فرما می گردد، و روحیه ایثار و فداکاری ترویج می شود.
در سایه ی این دستاورد و رحمت الهی بود که در صحنه دفاع مقدس ما شاهد جان فشانی ها و ایثار از خود گذشتگی بوده ایم که از تمام زندگی مادی خود چشم پوشی کرده، قدم در راهی گذاشتند که جز سختی و مرارت و محرومیت دنیوی چیز دیگری را به همراه نداشت. همین افراد علی رغم تمام این مشقات، هنگامی که نعمت های بسیار عظیم خداوند را مشاهده می کنند که به سبب چنین مقاومتی به ملت سرافراز ایران ارزانی داشته است، آرزو می کنند که ای کاش تمام عمر آنها در جبهه ها گذشته بود. اینان با پیروی از انبیای الهی سعادت معنوی و اخروی را دنبال می کنند و از بهره های مادی و رفاه این جهانی می گذرند و در این راه نه تنها اهمیتی به زندگی مادی نمی دهند؛ بلکه عاشقانه زندگی دنیوی خود را به عنوان هدیه ی کوچکی به پیشگاه محبوب خویش تقدیم می دارند. این امر ناشی از اثر تربیتی حرکت انبیا در میان آنان است که این چنین شیفته ی شهادت گردیده اند و لذت های دنیا برای آن ها ارزشی ندارد. به سبب همین تفکرات و اندیشه ها بود که آنان ره صد ساله را در یک شب پیمودند و خود را به درجه ای رساندند که اولیای الهی پس از سال ها ریاضت به آن دست میابند.
با توجه به اینکه، تحقق آرمان های والای اسلامی، مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی به شمار می رود، مردم و مسئولین نظام جمهوری اسلامی باید نقش اساسی را در حفظ این دستاورد ایفا کنند، از نظر شما مردم برای حفظ این دستاورد چه وظیفه ای دارند؟ مسئولین در این زمینه چه تکالیفی بر گردن دارند؟ با دوستان خود به گفت و گو بنشینید و ضمنافتن پاسخ این سؤالات، مشخص سازید که آیا این دو دسته به وظایف خود در این مورد عمل کرده اند یا خیر.
ب - رفع اختناق از عموم مردم و به ویژه مسلمانان
یکی از برکات عظیم این انقلاب، رفع اختناق از اکثریت مردم این مرز و بوم بود. به جز افراد سرسپرده رژیم سابق، سایر اقشار جامعه در اختناق و فشار به سر می بردند و بسیاری از افراد در معرض رفتارهای ظالمانه آن رژیم قرار داشتند. از این جهت، این انقلاب، برکاتی را هم برای مسلمانان کشور و هم برای غیرمسلمانان به ارمغان آورد. زمانی عظمت این مسأله درک خواهد شد که مراتب ظلم و ستمی که آن رژیم برای مردم در نظر گرفته بود، مورد ارزیابی قرار گیرد.
یکی از ثمرات این انقلاب را باید برکاتی دانست که تنها، برای مسلمانان کشور حائز اهمیت است. مسلمانان در رژیم سابق دچار محدودیت های زیادی بودند و قادر به انجام آزادانه ی بسیاری از تکالیف دینی خود نبودند و حتی از نوشتن و بیان برخی از مسایل دینی محروم بودند. با پیروزی انقلاب اسلامی، این مانع برداشته شد و مسلمانان این مرز و بوم این آزادی راافتند که بتوانند وظایف دینی خود را، آن گونه که اسلام خواهان آن است، انجام دهند.
در اثر اختناق موجود در آن زمان، عناصری یافت می شدند که اسلام را به صورت تحریف شده ترویج می کردند و کسی هم قدرت جلوگیری از آن را نداشت. کار به آن جا کشیده شده بود که نشریه ای به نام فرقان، با صراحت، حضرت امام خمینی رحمه الله را مورد اتهام قرار داده، او را یکی از همکاران استعمار معرفی کرد. آنان آیات و احادیث را آن گونه که خود می خواستند، ابلاغ می کردند و قرآن را طبق خواسته خود تفسیر می کردند. در کنار این گروه، گروهک های چپ گرا و کمونیست دیگری نیز حضور داشتند که به شدت علیه اسلام تبلیغ می کردند.
برای مردم ایران در آن دوران، رهی برای سرنگونی آن رژِیم جز دعا باقی نمانده بود! با استمرار عمر آن رژیم، برخی ناامید گشتند و دعاهای خود را غیر قابل استجابت احساس می کردند. در زمان انبیای الهی نیز چنین وضعیتی وجود داشته است و مردم تصور می کردند که فرستادگان خداوند، وعده های پوچ داده اند و حتی خود فرستادگان الهی نیز نسبت به اجابت دعای خویش مشرف به یأس و نومیدی می شدند؛ ولی پس از مدت زمانی، خداوند پیروزی را برای آنان به ارمغان می آورد:
حَتَّى إِذَا اسْتَیْأَسَ الرُّسُلُ وَظَنُّواْ أَنَّهُمْ قَدْ کُذِبُواْ جَاءهُمْ نَصْرُنَا فَنُجِّیَ مَن نَّشَاء؛68
تا هنگامى که فرستادگان [ما] نومید شدند و [مردم] پنداشتند که به آنان واقعاً دروغ گفته شده، یارى ما به آنان رسید. پس کسانى را که مى‏خواستیم نجات یافتند.
در آن زمان که دیگر امیدی به سرنگونی آن رژیم غول پیکر وجود نداشت، خداوند به یاری مردم ایران شتافت و خواسته آنان را محقق ساخت. ستاره ای طلوع کرد و برقی بدرخشید و ظلمت آن رژیم منحوس را در هم شکست.
ج - به ارمغان آوردن رحمت میان اقشار مختلف جامعه
یکی از بزرگترین برکاتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نصیب ملت ایران گردید، وحدت اقشار مختلف مردم بود. وحدتی که در اوایل انقلاب در میان اقشار مختلف جامعه تحقق یافت، باعث شد تا اوضاع و احوالی رؤیایی در تاریخ بشریت به وجود آید. پیش از پیروزی انقلاب، در سرمای زمستان و در زمان اعتصابات، جوانان این مرز و بوم ساعت ها در صف می ایستادند تا ظرف نفتی فراهم آورند و آن را در اختیار همسایگانی قرار دهند که توان ایستادن در آن صف ها را نداشتند. در آن زمان حتی رهبر کبیر انقلاب و بزرگ ترین شخصیت قرن، تنها به همان میزان جیره بندی که برای همگان وجود داشت، اکتفا می کرد. در همان زمان که در اثر جنگ، مواد غذایی کشورمان محدود گردید وجیره بندی هایی در نظر گرفته شد، آن رهبر عظیم الشأن از گوشت یخ زده ای استفاده می کرد که فقیرترین افراد جامعه از آن بهره می بردند. در جهان کمتر موردی را نظیر این گونه موارد می توان یافت و این گونه حکایت ها را باید در افسانه ها جست و جو کرد. این احساس یگانگی و وحدت، که بین اقشار ملت در سایه انقلاب اسلامی به وجود آمد، باید حفظ گردد تا همچنان نظام پابرجا باقی بماند.
به نظر شما، آیا آن وحدت و انسجام ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی، همچنان باقی است؟ اگر پاسخ منفی است، علت آن را در چه می دانید؟ و اگر پاسخ مثبت است، نمونه هایی را ذکر نمایید که این امر را به وضوح نشان دهد.

3. دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل
 

ارمغانی که انقلاب اسلامی، به برکت رهبری های مدبرانه امام خمینی رحمه الله به همراه آورد، منحصر به داخل کشور نبود؛ بلکه کل جهان را تحت تأثیر خود قرار داد. دستاوردهای این حرکت بزرگ تاریخی در عرصه روابط بین الملل را می توان متوجه گروه های مختلفی دانست که به برخی از آنها اشاره می شود:
الف - دستاوردهای مخصوص شیعیان
شیعه همواره در طول تاریخ، در میان امت اسلامی و سایر ملل، تحت ستم و فشار بود و شیعیانی که در میان گروه های دیگر زندگی می کردند، دوست نداشتند که به عنوان شیعه معرفی شوند. علت هم آن بود که در طول تاریخ، اتهام های زیادی به شیعیان نسبت داده شده بود و دفاع در مقابل این هجمه ی گسترده ی تبلیغاتی نیز امکان پذیر نبود.
حتی در سالهای اواخر عمر رژیم پهلوی، به دلیل کمک های آن رژیم به رژیم صهیونیستی، شیعیان ایران متهم به حمایت از یهود گردیدند و «برادر خوانده ی یهود» خوانده شدند.
با پیروزی انقلاب اسلامی، شیعیان و پیروان اهل بیت علیهم السلام در میان سایر مسلمانان احساس عزّت و سربلندی کردند. و همین عزّت است که در رأس دستاوردهای این انقلاب قرار دارد:
وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ؛ 69 عزّت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است.
از این رو باید تلاش شود تا این شرف و عزت، با جان و دل مورد محافظت قرار گیرد.
بی تردید، نظام ایده آل در اندیشه ی اسلامی، همان نظامی است که خداوند منان، وعده داده است که به دست مبارک حضرت ولی عصر تشکیل خواهد شد و افتخار نظام جمهوری اسلامی نیز آن است که گام هایی را در جهت نزدیک شدن به آن نظام و فراهم شدن بستر و زمینه ای مناسب برای تحقق آن برداشته است. در صورتی که روند حرکت این نظام همچنان صعودی باشد، امید می رود که این نظام به اهداف عالی خود دست یابد. بررسی دستاوردها و نتایجی که این نظام در داخل و خارج از کشور به بار نشانده است، حکایت از آن دارد که پیشرفت محسوسی در این زمینه وجود داشته و در راستای تشکیل حکومت جهانی آن حضرت، اقدامات شایسته ای صورت گرفته است. این امر مبشّر پیروزی انقلاب اسلامی در دست یابی به اهداف خود می باشد و از این رو مردم و مسؤولین نظام باید از خداوند متعال سپاس گزار باشند که به آنان این توفیق را عطا فرموده که توانستند این نظام را به سمت هدف مطلوب خود هدایت کنند.
به نظر شما، با استقرار حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران، آیا علاوه بر مواردی که ذکر گردید، تغییر محسوسی نسبت به وضعیت شیعیان در جهان پدید آمده است؟ در این زمینه با دوستان خود به بحث بنشینید و با ذکر موارد متعدد، این مسأله را مورد بررسی قرار دهید.
ب - دستاوردهای مخصوص مسلمان
نهضت اسلامی مردم ایران، نه تنها عزت شیعیان و امید به ظهور منجی عالم بشریت را به همراه داشت؛ بلکه باعث سربلندی و عزت سایر مسلمانان نیز گردید. تا پیش از انقلاب اسلامی، مسلمانان در کشورهای غربی و محافل مسیحی، از مسلمان بودن خود شرم می کردند؛ به خصوص، اگر کسی از آنان ملتزم به احکام شرعی از قبیل نماز، روزه و سایر واجبات بود، به مرتجع بودن متهم می گردید. اما با پیروزی انقلاب اسلامی مسلمانان به مسلمان بودن خود افتخار می کنند و از آن احساس غرور می نمایند.
ج - دستاوردهای مخصوص طرفداران ادیان مختلف
انقلاب اسلامی ایران، نه تنها عزت اسلامی را برای مسلمانان جهان به ارمغان آورد؛ بلکه طرفداران ادیان دیگر را نیز به تکاپو انداخت و آنان را نسبت به دین داری خویش مفتخر ساخت؛ به طوری که حتی برخی از رؤسای جمهور اروپا، و به عنوان نمونه، رییس جمهور اسبق اتریش، با صراحت اعتراف کردند که بعد از حرکت امام در ایران، آنان نیز به دیندار بودن خود، افتخار می کنند. برخی از اسقف های بزرگ مسیحی نیز با صراحت اظهار داشتند که حرکت امام در ایران به آنان جرأت داد تا آشکارا به ترویج دین و خداپرستی بپردازند.

4. ملاک پیشرفت در انقلاب اسلامی
 

از آن جا که مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، فرهنگی بوده است. برای بررسی پیشرفت انقلاب اسلامی باید بیش از هرچیز عوامل فرهنگی و فکری را در مورد توجه قرار داد. بنابراین برای بررسی و ارزیابی میزان رشد انقلاب اسلامی، نمی توان به گسترش فعالیت های اقتصادی استناد کرد. صنعت بسیاری از نقاط جهان پیشرفت کرده است؛ لیکن این امر ارتباطی با مسلمان بودن یا نبودن آنها نداشته است، بلکه شرایط و انگیزه های خاصی باعث این رشد شده است. در کشور ما نیز اگر در صنعت، پیشرفتی مشاهده شود، نمی توان آن را صد در صد به پای انقلاب گذاشت. عکس این مطلب نیز صادق است و مشکلات اقتصادی را نباید به گردن انقلاب انداخت، زیرا بسیاری از کشورهای غیرمسلمان نیز به این آفت ها مبتلا شده اند.
بنابراین، در صورتی که آمار نشان از آن داشته باشد که درصد افکار متمایل به اسلام افزایش یافته است، می توان ادعا کرد که انقلاب پیشرفت کرده است، وگرنه نمی توان چنین ادعایی را داشت. البته تنها ازبعد کمیت نباید به قضاوت نشست، بلکه باید به کیفیت نیز نظر کرد، زیرا در مورد ارزیابی افزایش یا کاهش پایبندی افراد نسبت به زمان اول انقلاب، به آسانی نمی توان از روش های آماری بهره گرفت، بلکه نیاز به فرمول های پیچیده ای است که تحلیل کیفی را نیز دربر داشته باشد.
البته گاهی اسلامی بودن انقلاب، زمینه را برای رشد انسان ها فراهم می سازد و آنان را وامی دارد تا توانایی ها خود را بروز دهند؛ به عنوان نمونه، می توان ادعا کرد که اسلامی بودن انقلاب، زمینه ی رشد جوانان را فراهم کرده است. برای اثبات این مدعا، باید با روش علمی ثابت کرد که اسلامی بودن انقلاب باعث شده است تا جوانان این مرز و بوم، به جای عشرتکده هابه سمت آزمایشگاه هاو به جای مراکز فساد به سمت کتابخانه ها روی آورند.
در صورت اثبات چنین مطلبی می توان این ادعا را پذیرفت که رشد جوانان در این زمینه، یکی از ثمرات انقلاب است.
اگرچه ملاک های متفاوتی برای پیشرفت در انقلاب اسلامی ذکر گردیده است اما هر کس که به این بحث پرداخته، زاویه ی خاصّی را مد نظر قرار داده و اساس پیشرفت یا عدم پیشرفت انقلاب را به آن مورد خاص پیوند زده است. از نظر شما، چگونه می توان پیشرفت انقلاب اسلامی را مورد ارزیابی قرار داد؟ در این زمینه، چه ابعادی را باید مورد توجه قرار داد؟ آیا ارتباطی میان ملاک های مختلف می توان ایجاد کرد؟

5. کارآمدی نظام جمهوری اسلامی در آینه ی آمار
 

هرچند که مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، دستاوردهایی فرهنگی بوده است، لیکن عملکرد سال های پیشین نظام جمهوری اسلامی حاکی از آن است که در حوزه های دیگر نیز موفقیت های چشمگیری برای ملت ایران به دست آمده است که در این جا به برخی از آن موارد اشاره می شود:
1. هرچند که تولید و توزیع مواد مخدر در کشور همسایه ی ایران، افغانستان، از رقم بالایی برخوردار است و این امر جوانان ایران را به شدت تهدید کرده و می کند، لیکن به قدری در این جهت نظام جمهوری اسلامی از خود حساسیت نشان داد که در سال 1382 از سوی سازمان بین المللی مبارزه با مواد مخدر، ایران به عنوان موفق ترین کشور در امر مبارزه با مواد مخدر معرفی گردید. این در حالی است که در زمان رژیم پهلوی، درباریان نقش مهمی در معاملات مواد مخدر ایفا می کردند.
2. نظام جمهوری اسلامی ایران، علی رغم توطئه های همیشگی قدرت های بزرگ جهان از طریق تحریم اقتصادی، به راه انداختن جنگ عراق علیه ایران، کودتا و اموری از این قبیل، در عرصه های مختلف کارآمدی خود را نشان داده است. به عنوان نمونه، رشد تولید ناخالصی داخلی، در سال 1368 برابر با 9514/6 میلیارد ریال بوده است که در سال 1375، به 14649 میلیارد ریال (یعنی 6/4 درصد رشد متوسط سالانه) افزایش یافت.
3. در بخش کشاورزی، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی بوده ایم، به طوری که ارزش افزوده ی این بخش از 2746 میلیارد ریال در سال 1368 به 3822/9 میلیارد ریال در سال 1375 رسیده است که از متوسط رشد سالانه ای معادل 4/84 درصد برخوردار است. این رشد در سال های 78، 79 و 80 نیز به ترتیب، 13/54، 12/56 و 12/09 درصد بوده است.
در زمینه ی دستاوردهای بخش کشاورزی باید خاطرنشان سازیم که در حیطه ی کشاورزی و دامداری، بنابر آمار رسمی دولت در سال 1356، دولت فقط توان تأمین مواد غذایی مردم خود را برای 33 روز در سال داشت و ناچار بود تا باقی مواد غذایی را از خارج وارد کند؛ ولی هم اینک کشورمان به رغم رشد سریع جمعیت، به مرز خود کفایی رسیده است؛ به گونه ای که با توجه به این که تولید گندم در سال 1356، 5/1 میلیون تن بوده و کشورمان سال ها از بزرگ ترین وارد کنندگان گندم در دنیا محسوب می گردید، در سال 1383، با تولید بیش از 14 میلیون تن، توانست در تولید این محصول استراتژیک به خود کفایی دست یابد.70
4. بر اساس سرشماری های عمومی در سالهای 1355، 1365 و 1370 از افراد 6 ساله و بیشتر، نسبت باسوادان به ترتیب 47/47، 61/78 و 74/06 درصد بوده است. در سال 1382 نیز این نسبت به 85 درصد رسیده است.
5. در بخش آموزش عالی نیز شاهد رشد چشمگیری بوده ایم، به طوری که تعداددانشجویان، که در سال تحصیلی 1357 - 1356 فقط 160000 نفر بوده است، در سال 1374 - 1373 به 478450 نفر رسیده است. البته این آمار بدون توجه به آمار دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است که با احتساب دانشجویان این دانشگاه، هم اینک حدود 2 میلیون دانشجو در کشور وجود دارد. براین اساس، تعداد طرح های تحقیقاتی و نیز شمار محققان کشور، سال به سال رشد فزاینده ای داشته است و تدوین مقالات در نشریات معتبر داخلی و خارجی نیز به شدت رو به افزونی بوده است.
6. رشد دانشجویان تنها رشد کمی نبوده است، بلکه از جهت کیفی نیز موفقیت های بی شماری نصیب دانشجویان در المپیادها و سایر عرصه های رقابتی شده است، به طوری که در بسیاری از رقابت ها دانشجویان ایرانی از دانشجویان کشورهای صنعتی نیز پیشی گرفته اند.
7. در این میان نباید از تأسیس مراکزی غفلت ورزید که برای گسترش تفکر شیعی و اسلامی، طلاب و دانشجویان خارجی را زیر پوشش خود گرفته اند.
8. در بخش عمران و سازندگی نیز کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی جهش بزرگی را نشان می دهد؛ به طوری که هم اینک 95 درصد روستاهای کشور از نعمت برق برخوردارند. در این حوزه، نکته قابل توجه آنکه کشورمان در مراحل احداث شبکه انتقال و توزیع برق به خود کفایی رسیده است و علاوه بر تأمین نیازمندی های داخلی، دانش فنی و محصولات تولیدی شرکت های ایرانی به بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشورهای اروپایی صادر می شود. در زمینه ی گازرسانی نیز هم اینک 38 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش گازرسانی قرار گرفته اند و مردم بیش از 400 شهر و 750 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردیده اند. ظرفیت روزانه پالایشگاهی گاز طبیعی کشور نیز از 23 میلیون متر مکعب در سال های پیش از انقلاب، به 132 میلیون متر مکعب در سال 1374 رسیده است. در بخش سد سازی نیز قابل توجه است که تعداد سدهای در حال بهره برداری در طول دوران پیش از پیروزی انقلاب فقط 13 سد بود که این میزان در پایان سال 1381 به 126 سد رسید. در بخش آب و فاضلاب نیز از مجموع جمعیت شهری کشور در سال 1357، 74/6 درصد تحت پوشش آب آشامیدنی سالم قرار داشتند که این رقم در پایان سال 1381 به 97/7 درصد رسید. در مورد شبکه فاضلاب نیز در سال 1357، تنها 8/5 درصد از جمعیت شهری زیر پوشش قرار داشتند، لیکن در پایان سال 1381، این نسبت به 18/7 درصد افزایش یافت. همچنین نباید از توسعه چشمگیر عمرانی روستاهای کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی غافل ماند.
9. در این جا تنها به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره شد و دستاوردهای بزرگ تر را ما در عرصه های دیگری همچون صنعت و معدن، کشاورزی و دامپروری، بهداشت و درمان، ساختمان و مسکن، بازرگانی، امور دفاعی، تربیت بدنی، فرهنگ و سیاست (در عرصه های داخلی و خارجی) پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بوده ایم که حاکی از کارآمدی نظام جمهوری اسلامی دارد.71
البته ذکر این دستاوردها به معنای نفی کاستی ها نیست؛ بلکه تنها به این معناست که انقلاب اسلامی نه تنها توانست از بعد فرهنگی تأثیری عمیق بر روح و اندیشه مردم برجای گذارد، بلکه در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تحولاتی اساسی ایجاد کرده است.

6. خلاصه و نتیجه گیری
 

1. انقلاب اسلامی، در عرصه های داخلی و بین الملل دستاوردهای فراوانی را به همراه داشته است که شناخت آن ها می تواند حقایق پیش و پس از انقلاب را بهتر نمایان سازد.
2. در عرصه داخلی، انقلاب اسلامی موجب تحقق آرمان های اسلامی گردید و اختناق را از سر اکثریت مردم کشور برطرف ساخت.
3. در عرصه بین الملل و در ارتباط با شیعیان، انقلاب اسلامی موجب شد تا شیعیان از اتهامات نسبت داده شده به آنان در قبل از انقلاب رهایی یابند و احساس عزت نمایند. همچنین با وقوع انقلاب اسلامی امید شیعیان به ظهور حضرت حجت افزایش یافت.
4. در عرصه بین الملل و در ارتباط با مسلمانان، انقلاب اسلامی عزّت مسلمانان را به همراه داشت و عمل به تکالیف شرعی، به سبب خارج شدن مسلمین از انزوا، تسهیل گردید.
5. در عرصه ی بین الملل و در ارتباط با ادیان دیگر، انقلاب اسلامی باعث تحرک دینداران در جهان گردید و اکنون متدینان به دین خود مباهات می کنند.
6. مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی، دستاوردهای فرهنگی بوده است، ازاین رو در ارزیابی پیشرفت انقلاب بیش از هرچیز باید به عوامل فرهنگی و فکری توجه داشت و رشد انسان ها در حوزه های گوناگون را نیز باید در سایه ی رشد فرهنگی و پای بندی به باورها و ارزش های اسلامی، مورد تحلیل و ارزشیابی قرار داد.
منابعی برای مطالعه ی بیشتر:
1. امرایی، حمزه، انقلاب اسلامی ایران و جنبش های اسلامی معاصر، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چ1، 1383.
2. جمعی از نویسندگان زیر نظر محمود فتحعلی، مبانی اندیشه ی اسلامی (4)؛ درآمدی بر نظام ارزشی و سیاسی اسلام، قم: مرکز انتشارات مؤسسه ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمه الله، 1383.
3. کلانتری، علی اکبر، رویش؛ درآمدی بر کارآمدی نظام جمهوری اسلامی، قم: دفتر نشر معارف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، چ1، 1383.
4. مصباح یزدی، محمدتقی، انقلاب اسلامی، جشی در تحولات سیاسی تاریخ، تدوین و نگارش: قاسم شبان نیا، قم: مرکز انتشارات مؤسسه ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمه الله، چ1، 1384.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12681
پریسا میری


منبع : انقلابمطالب مرتبط