پایگاه مقاومت بسیج شهید مسعود سلطانی
 
چهارشنبه 01 اسفند 1397 -

رای به سایت :
181
محبوب
صفحه نخست ›› بین الملل ›› حوزه 329 قمربنی هاشم (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید مسعود سلطانی
0
محبوب  
رای به خبر :
نقش کلیدی جبل الطارق در تجارت مدیترانه
نقش کلیدی جبل الطارق در تجارت مدیترانه

تنگه‌های بین‌المللی نقش موثری را در حمل‌ونقل دریایی و تجارت جهانی ایفا می‌کنند. یکی از این تنگه‌ها تنگه جبل‌الطارق است.
calendar
تاریخ : 1397/05/02 - 21:06

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید مسعود سلطانی  حوزه 329 قمربنی هاشم (ع)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،تنگه جبل‌الطارق در واقع کانالی است که دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس پیوند می‌دهد و در مقابل میان اسپانیا و مراکش جدایی می‌افکند. عرض این تنگه در باریک‌ترین قسمت ۷/۷ مایل دریایی (۳/۱۴‌ کیلومتر) است و عمق آن بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر متغیر است.
جبل‌الطارق یک نام عربی است که البته این نام‌گذاری علت تاریخی دارد. در سال ۷۱۱م، طارق بن زیاد از روسای قبیله مور در سپاه اسلام به منظور فتح اسپانیا، تنگه جبل‌الطارق را محاصره کرد.
سپاه مسلمانان با گذر از این تنگه موفق به فتح بسیاری از مناطق اسپانیا شدند. از آن دوران این تنگه به تنگه جبل‌الطارق مشهور شده است. نام پیشین این تنگه، ستون‌های هرکول بود.
گفتنی است تنگه جبل‌الطارق ۴/۵ کلیومتر طول و ۱/۲ کلیومتر عرض دارد. این تنگه دو قاره اروپا و افریقا را از هم جدا کرده است.
شهر جبل‌الطارق در کرانه شمال غربی تنگه واقع شده و سال‌های طولانی در استعمار بریتانیا بوده است. تنگه جبل‌الطارق دارای موقعیت ژئوپلتیکی و استراتژیکی مهمی است. بندر جبل‌الطارق، بندر آزادی است که کشتی‌ها برای سوخت‌گیری در اسکله‌های آن پهلو می‌گیرند.
تنگه جبل‌الطارق همواره محل اختلاف اسپانیا و بریتانیا بوده است. دولت محلی این منطقه طرحی را به منظور احداث یک صخره مصنوعی در دریا در نظر گرفت که مقامات مادرید طرح اعلام شده را اقدامی به منظور جلوگیری از ورود قایق‌های ماهیگری اسپانیا به آب‌های آزاد دانستند.
به همین دلیل اسپانیایی‌ها تردد وسایل نقلیه میان مرز اسپانیا و جبل‌الطارق را در کنترل گرفتند.
چندی پیش دولت بریتانیا اسپانیا را متهم کرد که حاکمیت بریتانیا در تنگه جبل‌الطارق را نقض می‌کند. اسپانیا ۳۰۰ سال پیش تنگه جبل‌الطارق را به بریتانیا واگذار کرد اما اکنون مقامات اسپانیایی خواهان باز پس‌گیری این منطقه هستند.

کارکردهای اصلی بندر جبل‌الطارق:


از اهداف و کارکردهایی که زمان تاسیس برای بندر جبل‌الطارق در نظر گرفته شده می‌توان به کنترل و نظارت بر فعالیت‌های کشتی‌های پهلو گرفته در بندر و یا در حال عبور و مرور در دریای اطراف تنگه جبل‌الطارق اشاره کرد.
همچنین پشتیبانی از فعالیت‌ها و حفظ امنیت ناوبری‌های بندر جبل‌الطارق از دیگر اهدافی است که برای این بندر در نظر گرفته شده است.
حفظ و نظارت بر امنیت بندر از دیگر اهداف و کارکردهای تعیین شده برای بندر جبل‌الطارق است.
همچنین صدور مجوز برای فعالیت‌هایی که در بندر انجام می‌شوند، کاهش آلودگی و کنترل آلاینده‌ها در بندر جبل الطارق، نظارت و کنترل بر تخلیه و بارگیری کشتی‌ها و انتقال بار از کشتی‌ها به انبارها از دیگر فعالیت‌های در نظر گرفته شده برای بندر جبل‌الطارق است. به عنوان مقصدی برای سفر دریایی، جبل‌الطارق ویژگی‌های لازم را دارد. بندر جبل‌الطارق دارای موقعیت مناسب، تمامی امکانات لازم و ارائه خدمات مورد نیاز بوده و همواره از نظر زیرساخت‌ها و جمعیت در حال رشد است.

یک مرکز عالی دریایی
موقعیت استراتژیک جبل‌الطارق پاسخگوی اهمیت و مناسب بودن بندر و تنگه جبل‌الطارق است. تغییرات جغرافیایی موجب شده جبل‌الطارق به یک مرکز عالی دریایی تبدیل شود. تنگه جبل‌الطارق در تقاطع دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس واقع شده است.
خطوط حمل‌ونقل جبل‌الطارق این تنگه را تبدیل به منطقه‌ای ایده‌آل برای ارائه خدمات به کشتی‌ها با هر اندازه و هر نوعی کرده است. تخلیه و بارگیری سالانه ۲۴۰ میلیون تن محصول از کشتی‌ها شاهدی بر این مدعاست.
جبل‌الطارق همچنین یک مرکز تجاری شلوغ است و هرسال بیش از ۷۱ هزار کشتی در تنگه جبل‌الطارق رفت‌وآمد کرده و به حمل‌ونقل محصولات می‌پردازند. یک بندر مهم سوخت‌رسانی است و بزرگترین بندر در دریای مدیترانه است.
فرودگاه محلی تنها چند دقیقه تا بندرگاه فاصله زمانی دارد. هواپیماهای بسیاری در این فرودگاه به مقصدهای گوناگونی در بریتانیا پرواز می‌کنند
تنگه جبل‌الطارق با اینکه از دیرباز محل جنگ و جدال کشورهای اسپانیا و انگلیس بوده است اما نقش موثری در تجارت منطقه مدیترانه ایفا می‌کند.
با احداث بندر جبل‌الطارق نه تنها توسعه و رونق تنگه جبل‌الطارق ممکن شد بلکه مکان مناسبی برای حمل‌ونقل دریایی کشورهای مختلف شد. با اینکه سیاست‌ها و جدال‌های دو کشور همواره بر سر این تنگه وجود داشته است، این مشکلات نتوانست در رونق و توسعه بندر و تنگه جبل‌الطارق وقفه‌ای ایجاد کند.
در مقام مقایسه تنگه هرمز هم‌اکنون با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. اما این تنگه متعلق به ایران بوده و مانند جبل‌الطارق در استعمار کشوری دیگر نبوده است.
می‌توان گفت تنگه هرمز شرایط به مراتب بهتری از نظر جدال‌های سیاسی نسبت به تنگه جبل‌الطارق دارد.
با این حال از رشدی که انتظار می‌رفت برخوردار نبوده است. نمی‌توان مشکلات سیاسی را بهانه‌ای برای کم‌توجهی به توسعه و گسترش تنگه هرمز دانست.
پس از لغو تحریم‌ها بهانه‌های فراهم نکردن زیرساخت‌ها و نبود حمل‌ونقل در تنگه هرمز به میزانی که انتظار می‌رود کاهش یافته و درهای توسعه به روی این بندر گشوده می‌شوند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16213
مرتضی گودرزیمطالب مرتبط