پایگاه مقاومت بسیج شهید مسعود سلطانی
 
چهارشنبه 01 اسفند 1397 -

رای به سایت :
181
محبوب
صفحه نخست ›› صنعت و تجارت ›› حوزه 329 قمربنی هاشم (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید مسعود سلطانی
0
محبوب  
رای به خبر :
آیا مردم ایران میدانند دلار هیچ گونه پشتیبانی ندارد؟!
آیا مردم ایران میدانند دلار هیچ گونه پشتیبانی ندارد؟!

امروز دوشنبه 8مردادماه 1397دلار به مرز ده هزار و سیصد تومان رسید اما آیا مردم ایران می دانند که یورو و دلار هیچ گونه پشتیبانی ندارند.بین سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۹۱۴ کل ارزها وابسته به قیمت طلا بودند و نرخ آن‌ها با نسبت ثابتی...
calendar
تاریخ : 1397/05/07 - 17:36

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید مسعود سلطانی  حوزه 329 قمربنی هاشم (ع)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،حتما بارها نرخ ارز ثابت (Fixed) و نرخ ارز شناور (Floating) را شنیده‌اید و واضح است که منظور از نرخ ثابت، ثابت بودن قیمت و شناور بودن به معنی متغیر بودن است. اما چرا برخی ارزها نرخ ثابت دارند و برخی شناور؟ نرخ‌های شناور و ثابت چگونه تعیین می‌شوند؟ به طور کلی در این مطلب می‌خواهیم تفاوت نرخ ارز ثابت و شناور را توضیح دهیم.

نرخ تبدیل ارز چیست؟

نرخ تبدیل ارز، نرخی است که نشان می‌دهد هر ارز با چه نسبتی می‌تواند به ارز دیگر تبدیل شود. به عبارت دیگر نرخ تبدیل ارز مقایسه قیمت ارز خارجی با ارزی است که می‌خواهید تبدیل کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید به ترکیه سفر کنید، پس برای مخارج تفریح و خرید در ترکیه، باید ارز رسمی یعنی لیر تهیه کنید. برای مثال هر لیر برابر با ۱۳۳۰ تومان باشد؛ پس به ازای هر لیر ترکیه باید ۱۳۳۰ تومان بپردازید.

نرخ تبدیل ارز ثابت چیست؟

نرخ تبدیل ارز به چند روش مختلف تعیین می‌شود اما دو سیاست کلی در رابطه با تعیین نرخ ارز وجود دارد: نرخ ارز ثابت یا تثبیت شده (Pegged) و نرخ ارز شناور؛ نرخ ثابت روشی است که در آن بانک مرکزی نرخ ارز را به صورت رسمی تعیین و اعلام می‌کند.

نرخ ثابت با توجه به شاخص‌های اقتصادی و نسبت به سایر ارزهای بزرگ جهانی مثل دلار یا مجموعه‌ای از چند ارز تعیین می‌شود. برای تعیین نرخ، بانک مرکزی اقدام به خرید و فروش ارز خود در بازارهای جهانی می‌کند تا نرخ آن را نسبت به ارز وابسته (Peg) تعیین کند.

تفاوت نرخ ارز ثابت و شناور چیست؟

اساسی‌ترین تفاوت نرخ ارز ثابت و شناور این است که نرخ ارز ثابت به صورت دستوری توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود و نرخ ارز شناور در بازار آزاد و براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. به همین دلیل به نرخ ارز شناور، تصحیح شونده هم می‌گویند؛ چون هر تغییری در بازار عرضه و تقاضا یکدیگر را تصحیح می‌کنند و تاثیرشان را در اقتصاد کلان نشان می‌دهند. برای مثال، اگر تقاضا برای ارزی کاهش یابد، ارزش آن هم کاهش می‌یابد و باعث می‌شود قیمت کالای وارداتی افزایش یابد؛ در نتیجه درخواست برای کالا و خدمات داخلی افزایش پیدا می‌کند و در نهایت شغل بیشتری ایجاد می‌شود و بازار تصحیح می‌شود. نرخ تبدیل ارز شناور به صورت دائمی تغییر می‌کند.

در واقعیت ارز هیچ کشوری به طور مطلق ثابت یا شناور نیست. در سیاست نرخ ثابت، بازار آزاد می‌تواند باعث تغییر نرخ ارز شود. اگر بانک مرکزی بدون توجه به بازار مبادله ارز نرخ را ثابت نگه دارد، بازار سیاه ایجاد می‌شود که نرخ درستی از ارز رایج نسبت به ارز وابسته دارد و بانک مرکزی برای جلوگیری از توسعه بازار سیاه نرخ ارز را تغییر می‌دهد.

در سیاست نرخ شناور هم به همین شکل، در زمان‌های لازم، بانک مرکزی با ابزارهای مختلفی که دارد در نرخ ارز دخالت می‌کند تا جلوی تورم را بگیرد.

تاریخچه نرخ ارز تثبیت شده

بین سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۹۱۴ کل ارزها وابسته به قیمت طلا بودند و نرخ آن‌ها با نسبت ثابتی نسبت به طلا تعیین می‌شد؛ به این روش استاندارد طلا می‌گویند. در آن زمان استفاده از این روش باعث تحرک اقتصادی و پایداری جهانی در تجارت و نرخ ارز شد. اما با شروع جنگ جهانی اول دوران استاندارد طلا به سر آمد.

بعد از پایان جنگ جهانی دوم، کنفرانس برتون وودز برای تعیین ساختار و نظم اقتصادی جهان بر اساس سیستم آمریکایی اقتصاد آزاد جهانی برگزار شد. در همین کنفرانس تصمیماتی برای پایداری نرخ ارز هم گرفته شد که به قوانین تبدیل شد. یکی از این تصمیمات قاعده‌مند کردن و وحدت رویه اقدامات بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول بود تا تجارت خارجی بین کشورها رونق بگیرد و ثبات اقتصادی بر کشورها حاکم شود.

در این کنفرانس تصمیم گرفته شد نرخ ارزی دوباره به صورت تثبیت شده درآید اما این بار نه وابسته به طلا بلکه با دلار آمریکا سنجیده شود. یعنی ین ژاپن نسبت به دلار نرخ‌گذاری و همین طور به دلار آمریکا بیان می‌شود. خود دلار هم بر حسب طلا سنجش و بیان شود. این سیستم تا سال ۱۹۷۱ حفظ شد اما دیگر امکان حفظ نرخ هر اونس طلا برابر با ۳۵ دلار آمریکا وجود نداشت.

از آن تاریخ به بعد دولت کشورهای بزرگ اقتصادی سیستم نرخ شناور را انتخاب کردند. امروزه اکثر کشورها سیستم شناور مدیریت شده دارند و فقط در مواقع بحرانی، دولت‌ها ارز رایج را به ارز خارجی تثبیت می‌کنند. وقتی نرخ ارز تثبیت شده باشد، سرمایه‌گذار می‌داند که ارزش سرمایه‌اش چه مقدار است و از بابت نوسان‌های احتمالی نگرانی نخواهد داشت. از طرف دیگر نرخ ارز تثبیت شده این مزیت را دارد که می‌تواند باعث کاهش تورم شود و تقاضا را افزایش دهد که در مجموع باعث ثبات اقتصادی می‌شود.

کلام آخر

تفاوت نرخ ارز ثابت و شناور دو نقطه انتهایی بر طیفی از سیاست‌های موقت یا دائمی کنترل نرخ ارز هستند و امروزه تفاوت نرخ ارز ثابت و شناور مشهود نیست؛ چرا که دولت‌ها سیستم شناور مدیریت شده را پذیرفته‌اند و در مواقع لزوم بانک مرکزی با دخالت در بازار نرخ را تنظیم می‌کند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16213
مرتضی گودرزیمطالب مرتبط