پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی
 
یکشنبه 29 مهر 1397 -

رای به سایت :
57
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 329 قمربنی هاشم (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی
0
محبوب  
رای به خبر :
عمل صالح چیست؟ آیا شرایط و معیاری هم دارد؟
عمل صالح چیست؟ آیا شرایط و معیاری هم دارد؟

عمل صالح چیست؟ آیا شرایط و معیاری هم دارد؟
calendar
تاریخ : 1396/10/15 - 20:01

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی  حوزه 329 قمربنی هاشم (ع)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،1- اهمیت عمل، بیش از آنکه به اندازه و مقدار آن مربوط باشد، به چگونگی آن ارتباط دارد. این است که عملِ خالصِ درستِ استواری که با نیت خالص و با پرهیزگاری و  هدفداری انجام پذیرد، ارزشمند و گران بهاست، هرچند اندک باشد و عمل تهی از صلاح و خلوص و استواری و آمیخته به ریا و تظاهر -هرچند زیاد باشد- چیزی محسوب نمی‌ شود. به همین جهت در قرآن آمده است: « ایکم احسن عملا .. کدام یک کار بهتری می‌ کنید؟»(1) و به جای آن نگفته است «اکثر عملا» - کدام یک کار بیشتری می‌ کنید. 

پس چیزی که به عمل ارزش و کرامت می‌ بخشد و آن را بالا می‌ برد، جوهره و کیفیت آن است. 
البته آنچه که به عمل انسانی شکل می‌ دهد نیت است که از اعتقاد برمی‌ خیزد، همچنان که قرآن می‌ فرماید: « قل کل یعمل علی شاکلته ؛ بگو هر کس طبق روش و خلق و خوی خود عمل می‌ کند»(2)، لذا گاهی نیت را به خود عمل تفسیر نموده و گاهی آن را برتر از عمل دانسته‌اند. به هرحال، خط عمل منشعب از خط نیت است . 

2- در حقیقت، عمل صالح عملی است بجا و ثمربخش و رشد دهنده فرد و جامعه به سوی کمال نهایی. و لذا کسی که بخواهد عملش صالح باشد باید از شناخت همه جانبه‌ای برخوردار باشد، زیرا ممکن است انسان مومن، بدون شناخت، عملی را انجام دهد که به خیال خود صد درصد صالح است ، لیکن از آنجا که از شناخت و آگاهی بی‌ بهره بوده است این عمل، بی جا صورت گرفته و فاسد محسوب شود. 
بنابراین عمل صالح، یک مفهوم کلی است که در شرایط گوناگون و زمان ها و مکان های مختلف، شکل های متفاوت به خود می‌ گیرد، زیرا دارای یک بعد نیست که با توجه به رویداد های گوناگون اجتماعی به صورت یکنواخت و تکراری انجام گیرد، بلکه دارای ابعاد گوناگون است که در برابر پدیده‌ های مختلف، چهره‌ های گوناگون می‌یابد.

3- ویژگی های عمل صالح: هر عمل ما سه جنبه دارد که مراقبت از هر سه جنبه ضروری است: 
یک: باید خود عمل، فی نفسه خوب باشد. به تعبیر علماء اخلاق، حُسن فعلی داشته باشد. 
دو: چگونگی انجام عمل؛ برای این که هر کاری به نتیجه مطلوب برسد و تأثیر آن احساس شود، باید مراقب بود که آن عمل به بهترین صورت انجام گیرد. مثلا در کمک به یک مستمند باید مراقب بود که آبرویش حفظ شود. 
سه: نیت و انگیزه شخص عامل؛ مهمترین جنبه هر عملی، نیت آن است باید عمل از سر صدق و اخلاص انجام شده، به اهداف دنیوی و پست آلوده نگردد. همچنان که از پیامبر اسلام(ص) رسیده این است که ارزش و بهای هر عملی به نیت آن بستگی دارد «لا عمل الا بنیه» (33)

نتیجه
عمل صالح عملی است که مطابق با وظیفه هر فرد در شرائط گوناگون باشد یعنی مثلا هنگامی که جهاد در راه خدا وظیفه باشد جهاد کردن عمل صالح است و لذا اگر به  جای جهاد هر عمل دیگری انجام شود عمل صالح در آن ظرف زمان نیست. یا اینکه خدمت به خلق، عمل صالح است ولی هنگام عبادت، وظیفه عبادت است نه خدمت به خلق! 
در هر صورت باید ملاحظه شود که در این شرائط خاص وظیفه شخص چیست؟ آیا وظیفه تحصیل است یا خودسازی یا جهاد یا تفریح و ... اگر عمل مطابق با وظیفه [شخص یا جامعه؛ دو سطح] باشد عمل صالح محسوب می شود و هرگز هزار رکعت نماز جای یک ساعت جهاد ( در جایی که وظیفه فعلی جهاد باشد) را نمی گیرد. همچنین است چند سال جهاد، جای دو رکعت نماز(در جائی که وظیفه فعلی نماز باشد) را نمی گیرد. 
البته همه واجبات و سایر اعمالی که مطلوب شرع مقدس اسلام است باید از روی اخلاص و با نیت صحیح انجام شود تا عمل صالح محسوب گردد!


پی نوشت:
(1) ملک/ 2 ( همچنین کهف/ 7)
(2) اسراء/ 84
(3) اصول کافی، ج 1، ص 70


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16551
جواد نکونام


مطالب مرتبط