پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی
 
جمعه 28 دي 1397 -

رای به سایت :
57
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 329 قمربنی هاشم (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی
0
محبوب  
رای به خبر :
ملاقات حساس هارون الرشید با امام کاظم(ع)
ملاقات حساس هارون الرشید با امام کاظم(ع)

ملاقات حساس هارون الرشید با امام کاظم(ع)
calendar
تاریخ : 1397/01/22 - 23:55

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی  حوزه 329 قمربنی هاشم (ع)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،هارون الرشید خلیفه سیاستمدار و بسیار با ذکاوتی بود. یکی از کارهایی که هارون، در ابتدای خلافت خود انجام داد این بود که خودش برای ملاقات با موسی بن جعفر(ع) حرکت کرد، البته عزم سفر حج کرد، اما در خفا مقصودش این بود که به مدینه برود و از نزدیک موسی بن جعفر را ببیند که چنین فردی که این همه درباره او حرف است، این همه دوستان - حتی در بغداد- دارد، چگونه شخصیتی است؟ آیا باید از او ترسید یا نه؟ لذا چند ملاقات فوق العاده حساس و مهم با موسی بن جعفر(ع) داشت.   

یکی از حرف هایی که آنجا با موسی بن جعفر می زند این است که می گوید شما بنی هاشم از فدک محروم شدید، حالا من می خواهم فدک را به شما برگردانم. معلوم بود این اقدام فریبی است که می خواهد با آن، چهره ای برای خودش درست کند.  

هارون می گوید: محدوده اش را مشخص کن تا فدک را به تو برگردانم.

حضرت ابتدا امتناع می ورزند بعد می فرمایند: «لا آخذها الا بحدودها» حدود اصلی اش را اگر بدهی می گیرم. بنا می کنند، حدود فدک را معین کردن. حدود چهارگانه ای را ذکر می کنند، موسی بن جعفر می گوید این فدک است:

- «اما الحد الاول فعدن»؛ یک حدّ فدک، عدن است، منتهی الیه جزیرة العرب. «فتغیَّرَ وجهُ الرشید و قال ایها»، رنگ هارون الرشید متغیر شد و گفت عجب!

- «قال و الحد الثانی سَمَرقَند»؛ حد دوم فدک سمرقند است. «فأربَدَّ وجهه»، رنگش تیره شد!

- «والحد الثالث إفریقیه»، حد سوم تونس است. «فأسود وجهه و قال هِیه»، صورت هارون الرشید سیاه شد و گفت هه هه، عجب! چه حرفی!

- «قال و الرابع سِیفُ البحر ما یلی الجُزُر و إرمینیة» حاشیه دریاها و آن جزیره ها، منتهی الیه مثلا دریای مدیترانه. 

«قال الرشید فلم یبق لنا شیء فتحوّل الی مجلسی»، هارون الرشید گفت: پس برای ما چه ماند؟بلند شو و بیا سر جای من بنشین! امام فرمودند: «قد أعلمتک اننی إن حدّدتها لم تردُّها»[1]؛ گفتم که اگر محدودش کنم تو آن را بر نمی گردانی!

این حدودی که امام موسی بن جعفر برای فدک معین می کنند تمام کشور اسلامی آن روز را در بر می گرفت؛ یعنی اینکه تو خیال کنی که ما دعوایمان در آن روز، بر سر یک باغستان بود، چند تا درخت خرما بود، این ساده لوحانه است. مساله خلافت پیغمبر بود، مساله حکومت اسلامی بود. آنچه تو غصب کردی جامعه اسلامی است، کشور اسلامی است. 

 

پی نوشت:

[1] بحار الانوار، ج48، ص144

انسان 250 ساله، ذیل فصل امام کاظم(ع)، با اندکی دخل و تصرف


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16551
جواد نکوناممطالب مرتبط