پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی
 
چهارشنبه 01 خرداد 1398 -

رای به سایت :
57
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 329 قمربنی هاشم (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی
0
محبوب  
رای به خبر :
چرا مکان عبادت را محراب می نامند؟
چرا مکان عبادت را محراب می نامند؟

کلمه "محراب"، به معنای جائی است که مخصوص عبادت باشد، حال چه در مسجد باشد و چه در خانه. اما در آیه 37 سوره آل عمران، "محراب" محل ویژه‏ اى است که در معبد براى امام آن معبد یا افراد خاصى در نظر گرفته مى ‏شود، و براى نامگذارى...
calendar
تاریخ : 1397/04/07 - 00:52

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید میرزایی  حوزه 329 قمربنی هاشم (ع)  ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر ،کلمه "محراب"، به معنای جائی است که مخصوص عبادت باشد، حال چه در مسجد باشد و چه در خانه. اما در آیه 37 سوره آل عمران، "محراب" محل ویژه‏ اى است که در معبد براى امام آن معبد یا افراد خاصى در نظر گرفته مى ‏شود، و براى نامگذارى آن به این اسم جهاتى ذکر کرده‏ اند که از همه بهتر، سه جهت زیر است:

نخست این که از ماده "حرب" به معنى جنگ گرفته شده است چون مؤمنان، در این محل به مبارزه با شیطان و هوس هاى سرکش بر مى ‏خیزند، دیگر اینکه "محراب" اصولا به معنى بالاى مجلس است و چون محل محراب را در بالاى معبد قرار مى ‏دهند به این نام نامیده شده است.

در ضمن باید توجه داشت که وضع محراب در میان بنى اسرائیل چنان که گفته ‏اند با وضع محراب هاى مسلمانان تفاوت داشت؛ آنها محراب را از سطح زمین بالاتر مى ‏ساختند به طورى که چند پله مى‏ خورد و اطراف آن مانند دیوارهاى اطاق، آن را محفوظ مى‏ کرد به طورى که افرادى که در داخل محراب بودند، از بیرون کمتر دیده مى ‏شدند.
سوم اینکه: محراب به معنى تمام معبد است که جایگاه مبارزه با هواى نفس و شیطان بوده است.

* تصویر فوق، مربوط به محراب مسجد کوفه است.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16551
جواد نکوناممطالب مرتبط